Son dakika… Trump Rusya’ya savaş ilan etti, dünya karıştı!


18.35 :  ABD Savunma Bakanı Mattis: Askeri seçenekler hazır

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ABD’nin  müttefikleriyle Suriye’nin Duma ilçesindeki kimyasal saldırıya ilişkin  istihbaratı analiz etmeyi sürdürdüğünü ve saldırıya cevap vermek üzere askeri  seçeneklerin hazır olduğunu belirtti.

Mattis, Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld ile ABD Savunma  Bakanlığında (Pentagon) bir araya geldi.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mattis, abluka altındaki  Doğu Guta bölgesinin Duma ilçesinde 78 kişinin ölümüne neden olan kimyasal  saldırıya ilişkin “Biz ve müttefiklerimiz istihbaratı analiz etmeyi sürdürüyoruz.  Bunun üzerinde çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin, emir verildiği takdirde karşı saldırı yapmak üzere  hazır olup olmadıklarına ilişkin sorusuna Mattis, “Başkan’ın karar verme  sürecinde, eğer uygun görülürse askeri seçenekleri sunmak üzere hazır  bekliyoruz.” yanıtını verdi.

Suriye’de Esed rejiminin, Doğu Guta’da muhaliflerin kontrolündeki  son nokta olan Duma ilçesinde sivil yerleşimlere 7 Nisan’da düzenlediği kimyasal  silah saldırısında 78 sivil hayatını kaybetmişti.

18.26 : Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü, Pazartesi günü Duma’daki saldırıyla ilgili özel oturum düzenleyeceğini açıkladı.

18.25 : İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, herhangi bir dış saldırı durumunda Tahran’ın Şam’ın yanında yer alacağını söyledi.

18.14 : Trump’ın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımları hedef alan Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Twitter diplomasisinde yer almayacaklarını ve daha ciddi bir yaklaşımı benimsediklerini duyurdu. “Uydurulmuş saldırı, ABD’nin saldırısı için zemin teşkil etmez” dedi.

17.42 : Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: Dünyadaki durum endişe verici. Sağduyunun galip gelmesini umuyoruz. Rusya yabancı partnerleriyle yapıcı ilişki kurmaktan yana. Rusya, uluslararası hukuktan kaynaklanan bütün yükümlülüklerine saygılı.

17.35 : Rus ordusundan yeni açıklamalar var. Basra Körfezi’ndeki ABD donanmasının yakından takip edildiğini belirten Rus genelkurmayı, Suriye’nin çevresini izlediklerini belirtti.

17.20 : Duma’dan alınan örneklerde herhangi bir kimyasal silah izi bulunamadığını öne süren Rus ordusu, Perşembe günü saldırının gerçekleştiği yere gireceklerini açıkladı. Ayrıca açıklamada, mizansen olduğu iddia edilen saldırıyla ilgili olarak Nobel Barış Ödülü’ne de aday gösterilen sivil savunma ekibi ‘Beyaz Baretliler’ suçlandı.

16.30 : İran, ABD’nin Suriye’ye düzenleyeceği hiçbir saldırının sahadaki askeri ve politik denklemleri değiştirmeyeceğini savundu.

16.20 : Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Esed güçlerinin kontrol ettiği askeri üsleri ve havaalanlarını, ABD saldırısı ihtimaline karşı boşalttığını duyurdu.

16.10 : İngiliz Daily Mail gazetesi, ABD ve müttefiklerinin Suriye’yi vurabilecek mevcut pozisyon ve askeri kapasitelerini gösteren bir harita yayınladı.

Comments

comments

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son dakika… Trump Rusya’ya savaş ilan etti, dünya karıştı!