En İlginç Röntgenler Görenlere Yok Artık Dedirtti.


Dünyanın en ilginç röntgenlerini sizler için derledik…

Röntgen ne kadar faydalı bir icat olsa da bazen ilginç ve korkunç görüntüler ortaya çıkabiliyor.

Bugün çeşitli endüstri alanlarında; Kimya, Fizik ve Tıp’da kullanılan X ışınları modern fiziğin en önemli buluşları arasında yer almıştır. Bu X ışınları Almanya’nın Vürzburg Üniversitesinde profesörlük yapan “Conrad Roentgen” tarafından 1895 yıllarında bulundu. Bu X ışınlarının diğer adı ise “Röntgen Işınları” olarak bilinir.

Conrad Roentgen; 1845 yıllarında Prusya şehrinde gözlerini açmıştır. Conrad Roentgen Vürzburg Üniversitesinin ona vermiş olduğu laboratuvarda deneyler yaparken, havasız bir tüp içerisinden çok yüksek voltajlı bir akım geçiriyordu.

O sırada tüpün yanında bulunan kağıdın parlamasından anlamış ve gözle görülmeyen bu ışınlara X ışınları adını vermiştir. X ışınları dalga uzunluğu olarak bakıldığında en kısa olan ışınlarıdır. Görülebilen ışığın bile dalga boyu santimetrenin on milyonda biri kadar olduğu halde X ışınları ise santimetrenin tam olarak iki milyarda biri kadardır.

Röntgen ışınları insan vücudundan, tahtadan, plastikten ve birçok madenlerden kolayca geçebilir. Ancak sadece cam ve kurşundan geçmez. Fotoğraf filmlerine etki yapar. Röntgen ışınları iki çeşittir. Yumuşak ve sert olarak ikiye ayrılırlar.

Yumuşak olan Röntgen ışınları düşük voltajda elde edilen ışınlarıdır. Bunlar et ve deriden geçerler fakat kemikten asla geçemezler. Sert ışınları ise daha yüksek voltajlarda elde edilen X ışınları. Madenlerden kolayca geçer.

Endüstride kullanılan X ışınları sert X ışınlarıdır. Bu ışınları elde etmek için 1 buçuk ile 2 milyon voltluk elektrik akımı kullanılır.Röntgen ışınlarını elde etmek için tam olarak 2 yöntem kullanılır. Birincisi X ışınları tüpü diğeri ise yüksek voltajlı elektrik akımıdır.Havası boşaltılmış tüpte iki kutup bulunmaktadır.

Bunlardan negatif kutbun ismi “katot” , pozitif kutbun ismi ise “anot” olarak ifade edilir. Bu tüpten yüksek voltajlı elektrik akımı geçtiği zaman katot ucu akkor haline gelerek elektron akımı yaymaya başlar. İşte bu elektron akımına katot ışınları adı verilmiştir.

Bu tüpte yüksek voltajlı elektrik akımıyla X ışınları elde edilir. Katottan yüksek akımlı voltaj geçirilir ve elektron akımı elde edilir. Bu akım anot kutbuna çarpar. Anotta bu çarpan akımın etkisiyle X ışınları çıkarır. İşte elde edilen bu X ışınları endüstri ve tıpta kullanılır.

Elde edilen Röntgen ışınları ile vücutta bir organın durumu gözlemlenebilir ve filmi çekilebilir. Böylece iç organlarımızda meydana gelen birçok hastalıklarımızı daha başlangıcında teşhis ederek tedavisine gitmek mümkün olur. Ancak devamlı olarak vücuttan geçen X ışınları hücreleri öldürme gibi tehlikesi de bulunmaktadır. Bu yüzden çalışanlar cam ve kurşundan yapılmış özel gömlekler giyerler. Bu ışınlar sağlam hücrelere de zarar verebileceği için çok dikkatli şekilde çalışılması gerekir.

X ışınları, ışık ışınlarıyla aynı özelliktedir. Fakat frekansları daha büyüktür. X ışını, içinden geçtiği gazı iyonlaştırma özelliği taşır. X ışınlarının tespiti ve şiddetinin ölçülebilmesi için bu ışınlar, iyonlaşma odasından yani altın yapraklı elektroskopa bağlı iki tablası bulunan gaz dolu bir kaptan geçirilir. Elektroskop yapraklarının düşüş hızı, iyonlaşma derecesini ve dolayısıyla bununla orantılı olan ışıma şiddetini ölçer. Şiddet, röntgen cinsinden değerlendirilir.

Bir X ışını demeti, saydam olmayan bir cisimden geçerken yavaş yavaş enerjisini bırakır. Kaybedilen enerji kalınlığa göre artar veya azalır. Ayrıca dalga boyu kısa ışınlar, maddeye daha fazla etki eder ve ağır elementler daha fazla enerji yutar. Bu özelliklerden dolayı, bir maddeye X ışını verilerek maddenin atom yapısı kesinlikle tespit edilebilir.

Alman asıllı fizikçi olan Wilhelm Conrad Röntgen, 1845 yılında Rheinland’da doğdu ve 1923 yılında Münih’de öldü. Çocukluğu ve ilköğretim yılları Hollanda’da ve İsviçre’de geçti. Zürih’te üniversite eğitimi gördü. 1876’da Strassburg’da, 1879’da Giessen ve 1888’de Würzburg Üniversitelerinde fizik profesörü olarak öğretim görevi yaptı. 1900’de Münih Üniversitesi Fizik Kürsüsü’ne ve Yeni Fizik Enstitüsü’nün yöneticiliğine getirildi.

1885 yılında kutuplanmış bir yalıtkan hareketinin, bir akımla aynı manyetik etkileri gösterdiğini açıkladı. Fakat asıl ününü, 1895 yılında X ışınlarını keşfetmesiyle kazandı. Bu ışınları inceleyen Röntgen, X ışınlarının bir doğru boyunca yatıldığını, yansıma ve kırılmaya uğramadığını, elektrik veya manyetik alanların etkisiyle yön değiştirmediğini ispatladı. X ışınlarının, cisimlerin içinden geçme kabiliyetlerini inceledi ve bu ışınların havayı iyonlaştırdığını ortaya çıkardı.

1901 yılında tamamladığı bu araştırmaları sonucu, aynı yılın fizik dalında Nobel Bilim Ödülü’ne layık görüldü. X veya g ışımalarının miktar ölçümü birimine kendi ismini vermiştir. Günümüzde röntgen ışınları tıp alanında kullanılmaktadır.

Comments

comments

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En İlginç Röntgenler Görenlere Yok Artık Dedirtti.