Acaba Nekadar İnsanız

0
3232

Genç adam,iş yerinde lavaboda ellerini yıkadıktan sonra,aynaya baktı ve saçlarını düzeltti.Oldukça yakışıklı karşı cinsin ilgisini çeken bir kişiydi.Masasına gittiğinde telefonu çaldı,telefona baktığında annesinin aradığını gördü ve telefonu açtı ;

Merhaba Oğlum nasılsın?

İyiyim anne.Sen nasılsın neler yapıyorsun?

Benimde biraz işim var senden bir ricada bulunacağım,şehir dışından çok eski bir aile dostumuz gelmiş ve senin iş yerinin yakınında bulunan bir yerde.Seninde çok seveceğin bir sürpriz olacağını düşünerek senin adına onu karşılayacağına dair söz verdim.

Anne neden benim adıma söz veriyorsun hem benim bunlarla uğraşacak vaktim yok,

İşlerimi halledip hemen bende yanınıza geleceğim,senden ricam iş yerinin oradaki parkta saat öğlen 3’de girişteki masada olman,ben dostumuza sabah çıkarken giydiğin kıyafetleri anlattım,oda seni tanıyacaktır hem seni bebekliğinden tanıyan bir dostumuz oda seni gördüğüne çok sevinecektir.

Tamam Anne tamam nasıl istiyorsan öyle olsun,

Oğlum okudun üniversiteyi bitirdin,bu dönemlerde dikkatin dağılmasın kafan derslerinde olsun diye senden hiçbir şey istemedik,bak seninde görünce çok sevineceğin bir dostumuz beni kırma lütfen dedi.

Oğlu    tamam anne hallediyorum diyip telefonu kapadıktan sonra işyerinde 2 saatlik izin aldı,Annesinin tarif ettiği park yakındaydı.Parka ulaşınca daha önce bukadar yakın olmasına rağmen bu parka gelmediğini farketti.Tabii daha çok akşamları iş arkadaşları yada sosyal arkadaşları ile restaurantlara barlara gitmeye alışmıştı.

Annesinin tarif ettiği girişteki masaya oturdu,masanın öbür ucunda yaşlı çocuklu bir kadında oturuyordu.Adam içinden şu iş bir bitsede bende işime baksam diye geçiriyordu,yürüyerek gelen iyi kıyafetli bir bayan görünce ayağa kalkar gibi oldu ama kadın yanından geçip gitti.

Bu esnada masanın diğer tarafında bulunan kadın affedersin oğlum bir şey sorabilir miyim dedi.

Kendisine oğlum diye seslenen kadına yüksek bir sesle ne oldu yolmu soracaksın diye tersledi.Bu cevap karşısında irkilen kadın hayır oğlum başka bir şey soracaktım dedi.

Adam senin gibiler ne sorabilir ki ya yol sorarsın yada para istersin demiş.

Torununa sarılan kadının gözünden bir yaş akmaya başlamış,kadın gözükmesin diye kafasını diğer tarafa çevirdiğinde kadının yüzünde büyük bir yanık izi olduğunu fark eden adam

Bak kolayca gözyaşı dökebiliyorsun yüzünde de kocaman yanık izi var geç şu köşeye aç mendilini orada ağla ama benden para koparabileceğini sanma demiş.

Kadın sonunda dayanamamış cahil olarak gördüğün torununun yanında azarladığın kadının kim olduğunu bile bilmiyorsun ne kadar yazık okudun da adam oldun sanmıştım,bende torunumu okutmak için buralara kadar gelmiştim ama seni görünce sadece okumanında insan olmaya yetmeyeceğini anladım dedikten sonra torununuda almış ve masadan kalkıp uzaklaşmış.

Aradan 5-10 dakika geçmeden çocuğun annesi parkın girişinde görünmüş,oğlunun yanına masaya geldiğinde Ayşe Teyzen gelmedimi diye sormuş.

Oğlu,yok daha gelen giden ama yaşlı bir kadın vardı torunuyla oda dilenci kılıklıydı demiş.Kadın torunu var deyince nasıl biri olduğunu sormuş.Adam işte dediğim gibi köylü kılıklı kültürsüz yanağının bir kısmı yanık bir kadındı deyince,Annesi bir anda işte o kadın Ayşe Teyzendi demiş.Adam anne biz kültürlü insanlarız böyle köylü kılıklı cahil insanlarla ne işimiz olabilir hem ben nereden bileyim bu kadının o kadın olduğunu demiş.

Annesi oğlum sen daha kundaktayken biz köyde yaşıyorduk ben o ara bahçede çalışıyordum babanda tarladaydı.Havada bir esinti oluştu o esnada bacadan ters vuran rüzgar közleri etrafa saçmış evden duman çıktığını gören Ayşe teyzen bir an bile düşünmeden eve dalmış ve seni kundakta bulmuş.Bağırtılara bizde koştuğumuzda komşuların evi söndürmeye çalıştığını gördüm,tabii senin evde olduğun aklıma gelince ben feryat figan bağırırken yangının arasından Ayşe’nin kucağında seninle çıktığını gördüm.Seni elime aldığımda Ayşe’nin feryatları köyü inletiyordu.Seni kurtarmaya çalışırken vücudunun sağ tarafı kötü bir şekilde yanmıştı.

Bizde onun ile görüştüğümüzde en azından yardımımız dokunması açısından torununun okuması ve kalacak yer konusunda yardımcı olmak istiyorduk dedi.Bu esnada Oğlunun gözlerinden yaşlar akıyordu annesi ne oldu oğlum sen niye ağlıyorsun dediğinde

Anne artık çok geç dedi…

İnsan Olmayı ve insanları görünüşleri ile yargıla mamayı öğrenmek dileği ile…

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.